Nově u nás můžete platit kartou.

Co znamená přírodní produkt a co od něj čekat

V obchodech se teď na nás valí ze všech stran. Ať už přírodní, eko nebo bio produkty a další jejich alternativy. Je jich čím dál více a vyznat se v nich je čím dál těžší. Proto jsme sestavili tento článek, který vysvětluje, co přesně znamená pojem “přírodní produkt”, jak se přírodní produkty liší od těch se syntetickým složením a proč byste před nimi měli přírodní produkty preferovat.

Co vlastně znamená přírodní kosmetika

U potravin se dá poměrně rychle a snadno rozlišit, zda se jedná o biopotravinu či nikoliv. U kosmetiky je to bohužel těžší zjistit, zda je produkt přírodní, bio či veganský. V kosmetice tak přísná pravidla jako u potravin nejsou a je tedy snadné pro značky těchto označení zneužívat.

V České republice navíc není zákonem stanoveno, kdy produkt může nést označení “přírodní”. Jediným pravidlem je, aby produkt obsahoval alespoň nějakou přírodní složku. Jediné nařízení, kterým se lze řídit, je to, které ukládá EU: “spotřebitel by měl být chráněn před zavádějícími tvrzeními týkajícími se účinnosti a dalších vlastností kosmetických přípravků.” Pokud bychom tedy na tomto základě měli přírodní kosmetiku definovat, lze obecně říci, že za přírodní produkty považujeme ty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a obsahují (alespoň z nějaké části) přírodní látky (například rostlinné oleje).

Přírodní produkty podle nás

Pro nás je přírodní produkt takový, který využívá jen a pouze přírodní zdroje a čerpá z jejich blahodárných účinků. Všechny produkty Ave Natura obsahují 100% přírodní látky, jsou bez parabenů, silikonů a nejsou testovány na zvířatech.

Ruku v ruce se zdroji těchto látek jde i jejich zpracovávání. A protože chceme, abychom účinných látek a složek, které nám příroda poskytuje využili co nejvíce, veškeré produkty Ave Natura jsou zpracovávány patentovanou technologií AVE ACTIVE®. Jedná se o nový způsob, kdy dochází k několikanásobně většímu zisku účinných látek, než při dosud známých postupech a technologií.

DSC_8927

Jak se v přírodní kosmetice vyznat

Jednou z možností, jak se neztratit v kosmetické džungli je u produktů sledovat jejich složení. To se na první pohled může zdát zmatené, či nepřehledné, opak je pravdou.

Na každém kosmetickém produktu najdeme seznam ingrediencí, označovaný jako INCI (z anglického International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) neboli složení produktu. Názvy jednotlivých složek se mohou zdát složité, ale tyto názvy vycházejí z latiny nebo angličtiny a jsou mezinárodní (označení je stejné napříč zeměmi). Některé z názvů lze logicky odvodit, další názvy a jejich význam jsou vyhledatelné na internetu, například na www.slozenikosmetiky.cz

Mýty, které o přírodních produktech kolují

Přírodní produkty jsou bez chemie

To, že je produkt přírodní nemusí znamenat (a většinou ani neznamená), že je zcela bez chemie. Chemie se stala strašákem a marketingovým tahem mnoha značek a firem, ovšem samotná chemie je součástí našich životů, ať už se jedná o chemické procesy v těle, fotosyntéza, díky které dýcháme apod. Formulování jednotlivých produktů (byť přírodních) tak, aby fungovaly a dávaly smysl je také chemie. Proto není vhodné rozlišovat produkty na “bez chemie” a “chemické” ale spíše na produkty z umělých a přírodních složek.

 

Přírodní produkty jsou předražené

Pokud vás od koupě přírodních produktů odrazuje jejich cena, která se vám zdá neopodstatněná, nechte nás to vysvětlit (neopodstatněná opravdu není). Levná a cenově dostupná kosmetika ve většině případů využívá standardní postupy a umělé složky, které jsou snadno dostupné a především levné. Takto uměle vytvořené produkty obsahují látky, které mají dlouhou expiraci a mohou si dovolit ležet na pultě dlouho. Zejména díky těmto faktorům a faktu, že tyto produkty se vyrábějí ve velkém množství (tisíce až statisíce kusů), které také snižuje náklady na produkt. Logicky je cena těchto produktů nižší než u přírodní kosmetiky, která aplikuje vlastní výzkum, který musí zaplatit, aplikuje vlastní technologie a postupy a zejména tedy využívá přírodní složky, které musí odněkud získat, což bývá daleko nákladnější než syntetická výroba. Dále tyto produkty jsou vyráběny v daleko menším množství. Přírodní kosmetika se sice nemůže pochlubit nejlevnější nabídkou, nabízí ale daleko cennější účinky a pro tělo přirozenější složky. Nemluvě o marketingových tazích některých kosmetických společností, které jsou syntetické a drahé zároveň.

DSC_9403 

Přírodní produkty nevoní

Syntetické (z uměle vytvořených složek) kosmetické výrobky jsou opravu kolikrát daleko více parfémované než ty přírodní. Je to ale dobře? Parfemace v syntetických kosmetických produktech není nezbytnou složkou a do produktů je uměle přidaná, žádný jiný účel nemá. Takto dodaná parfemace může způsobovat různé alergické reakce, zvýšenou citlivost pokožky a jiná podráždění pleti.

I přírodní kosmetické výrobky mohou být parfémované, narozdíl ale od těch umělých, jsou to vůně získané z přírodních složek (vonných silic) a produkt tak má typicky vůni dané přísady.

 

Když to nepění, tak to nefunguje

Tento poměrně rozšířený mýtus souvisí s našim přáním, aby námi vybraný produkt fungoval co nejlépe a nesprávnou myšlenkou, že čím více pěny, tím větší účinnost. Pravda je ovšem taková, že vysoká pěnivost produktů, (klasicky šampóny, sprchové gely nebo produkty na čištění domácnosti) je právě syntetickými složkami (typicky sulfáty) a nemá žádnou vypovídající hodnotu o funkčnosti produktu. Naopak složky, které pěnivost způsobují mohou pokožku vysušovat, narušovat její ochrannou bariéru a podráždit ji.

Látky, které podporují pěnivost, se mohou vyskytovat i v přírodní kosmetice a je to zapříčiněno zejména faktem, že při sebemenším pěnění dochází k lepší transportaci produktu po ploše. Přírodní variantou syntetických sulfátů jsou “přírodní sulfáty” získané z kokosového oleje. Pěnivosti umělých produktů se nevyrovná, ale na funkčnosti to nic nemění a zároveň se jedná o složky, které nejsou nijak škodlivé pro pokožku.

Přírodní produkty mají okamžitý výsledek

Poslední mýtus tohoto článku je založený na netrpělivosti nás lidí. Pokud chceme změnu, chceme ji ideálně hned. Tak to ale nefunguje a jinak tomu není ani v kosmetice. U syntetických produktů, které slibují něco hned (objem, lesk, měkkost, poddajnost apod.) nejde o nic jiného než o přidání co nejlevnějších látek, které toho mohou docílit, klasicky látky na bázi ropy nebo silikony. Tyto látky se mohou zdát například, na omak měkké a jemné vlasy, ale po vymytí těchto produktů z vlasů jsou tyto vlastnosti pryč. Navíc tyto látky se mohou hromadit v kůži a ucpávat póry.

Naproti tomu přírodní kosmetika neobsahuje tyto složky, které přinášejí pouze povrchní účinek, ale opravdu účinné a aktivní látky, které pracují na změně do hloubky. To zabere ovšem delší čas, a proto máme často pocit, že přírodní kosmetika nepracuje správně nebo vůbec. Typicky u vyměnění šamponu za přírodní verzi dochází najednou k častějšímu maštění vlasů. To má ale logické vysvětlení, přírodní složky se snaží odstranit ty syntetické z pokožky hlavy, uvolňovat je z pórů, a to má za následek maštění vlasů. Pokud toto vydržíte, vaše vlasy a vlasová pokožka se vám odmění!

 

 

Související produkty

 Cleaner_01Favour_01Shower_serum_01_geranium