Nově u nás můžete platit kartou.

VIROVÉ ONEMOCNĚNÍ A IMUNITA JAKO ÚČINNÝ NÁSTROJ PREVENCE

VIROVÉ ONEMOCNĚNÍ A IMUNITA JAKO ÚČINNÝ NÁSTROJ PREVENCE

Onemocnění daného typu je jedním z nejčastěji se vyskytujících infekcí, zejména v souvislosti s dýchacími cestami. Takzvaná chřipkový sezóna je již dnes relativně běžným jevem, přesto ji nelze podceňovat a každý z nás by měl minimálně znát určitá opatření a správnou formu prevence.

Určitá kolektivní odpovědnost je důležitá hlavně v období rychle šířící se epidemie, což je výsledkem nových, vysoce infekčních nákaz. Hned na začátek považujeme za nutné říci, že podstatné je zachovat klid a uvědomění. Podobně jako při opatřeních vůči jiným infekčním chorobám, i zde stačí dodržovat určité zásady.

 

Co je to virus?

Pod pojmem virus si můžeme představit malou částici s dědičnou informací a bílkovinným obalem. Podobně jako každý živý organismus, i viry bojují o přežití. A protože nemají vlastní mechanismus syntézu bílkovin, parazitují na jiných. Naše tělo následně produkuje antivirotické látky, které zabrání přechodu na jiné buňky. Imunitní reakce je v tomto případě přirozeného obrana těla před cizorodými částicemi.

Příčinou převážné většiny onemocnění jsou tzv. rinoviry, které způsobují až 50 procent všech onemocnění respiračního charakteru. Díky své struktuře se mohou velmi snadno šířit, měnit a přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Takto upravený virus vnímá náš organismus jako jednu velkou neznámou proti níž není schopen úspěšně se bránit. I to je jedním z důvodů proč si běžná chřipka zachovává svou každoroční tradici, respektive velmi typickým obdobím je právě jaro nebo podzim.

Zdrojem nákazy bývá převážně již nemocný člověk. Mezi základní symptomy spadají bolesti v krku, ucpaný nos, celková únava a hlavně zvýšená teplota. Méně komplikovaný průběh se odhaduje na 3 až 7 dní, v ojedinělých případech lze hovořit o trvání v rozsahu dvou týdnů. Samozřejmě, je to velmi individuální, určitě znáte z vlastní zkušenosti ????

 

Účinná prevence

Mezi základní opatření patří určitě dodržování zásad osobní hygieny, konkrétně častější mytí rukou a jejich pravidelná dezinfekce. Rovněž důležité je přiměřené oblékání se (během chladného období) a časté větrání v uzavřených prostorách. Některá doporučení zahrnují omezení častého pozdravu jako například podávání rukou (berte to s určitou rezervou). V neposlední řadě se pokud možno vyhněte kontaktu s nemocnými lidmi.

 

 Daily Hygiene spray I Sprej pro denní hygienu

 IMG_7949  

tlačítko OBJEDNAT

 

Samozřejmostí je správná životospráva a dostatek potřebných látek, které si v rámci případného nedostatku je možné zajistit prostřednictvím kvalitních výživových doplňků. Podstatou správného budování imunitního systému je i dostatečný spánek a otužování.

Pokud jde o chřipku, pravděpodobně nejúčinnější prevencí z lékařského hlediska je očkování. Elementárním principem je tvorba protilátek, které zabraňují vzniku onemocnění nebo dokáží zmírnit průběh případného onemocnění.

 

Vitamín C nestačí ...

Zvýšený příjem vitamínu C v různé formě umí být určitě nápomocný, protože zkracuje délku trvání a především snižuje celkovou závažnost. Avšak poslední studie potvrdily, že známe další vitamin, který hraje významnou roli ve stimulaci našeho imunitního systému.

 

Na řadu přichází totiž vitamín D3, který je schopen podílet se na více než 200 životně důležitých procesů. Přes 60% české populace přitom trpí jeho nedostatkem. Tento prvek je přirozeně vyskystujúca se forma déčka, který vzniká v kůži v důsledku aktivace slunečním zářením. To v konečném důsledku souvisí se zmiňovaným pobytem na čerstvém vzduchu. Denní dávka vitamínu D3 u dospělého člověka by měla v závislosti na několika faktorech pohybovat v rozmezí 1000 - 2 000 I.U.

 

Nakolik je možné prostřednictvím běžné stravy přijmout jen asi 10% potřebných hodnot a v zimním období máme jen velmi málo slunečných dnů, oblíbenou alternativou zůstávají opět výživové doplňky. Co se týče přirozené potravy, obsažený například v mase tučných ryb, vaječném žloutku, mléčných výrobcích, v kakau nebo kokosu.

Významnou roli hrají i probiotika, případně náš Elixir jako komplex s obsahem vysokého množství účinných látek.

 

ELIXIR

Antioxidant podporující celkové zdraví a imunitu s měřitelným výsledkem  

                                                                                  P1040602

tlačítko OBJEDNAT  

 

Kdy hovoříme o epidemii?

Dnes velmi často skloňovaná slovo "epidemie" nabývá na významu, pokud jde o rozšíření ve velmi krátkém časovém období a definovaném území. Například chřipka má tendenci přerůst do epidemie někdy na přelomu období leden / únor.

Nové viry jsou nebezpečné zejména tehdy, pokud neznáme přesný původ a daný rozměr nákazy. Avšak ani v takovém případě není třeba podléhat zbytečné panice, právě naopak je třeba provést preventivní opatření, aby se zabránilo případnému šíření.

 

Antibiotická léčba

Při takové léčbě si je třeba uvědomit, že antibiotika jsou schopny působit pouze na buněčnou stěnu, avšak viry takovou stěnou nedisponují. Tedy antibiotické látky na ně nepůsobí. Pokud vám je lékař předepíše, snaží se předejít možné bakteriální infekci.

 

Slovo na závěr

V rámci prevence se určitě doporučujeme zabývat přirozeným a postupným zvyšokvaním odolnosti organismu, ať už přes správnou životosprávu, pohyb nebo otužování. Během epidemie bychom tedy měli klást důraz na:

  • dostatečný příjem antioxidantů, vitamínů, minerálů a omega-3 mastných kyselin
  • dodržování zásad osobní hygieny jako pravidelné mytí rukou a dezinfekci
  • vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí, případně zvážit cestu do ohrožených zemí