Opalovací kosmetika bez chemie
Žádná chemie
Neobsahuje problematické součásti běžných slunečních krémů jako jsou chemické filtry, umělé vůně, deriváty z ropy, parafínu či silikonu, nanotechnologie, soli hliníku, parabeny ani PEGy nebo GMO.
Na rozdíl od obvyklých chemických slunečních krémů nepředstavuje žádné nebezpečí pro vodní organismy.
Běžným opalovacím krémům se raději vyhněte
Většina opalovacích krémů v regálech supermarketů či lékáren není nic jiného než chemický koktejl. Obsahují parabeny (konzervační látky), často hliník, umělé vůně (nejčastější alergeny) a chemické filtry (např. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone a další). Na chemické filtry pozor. Některé chrání pouze proti UVB záření, ne však proti UVA (například octinoxate, octisalate, cinoxate, aminobenzoic acid, amiloxate či enzacamene). Na krabičce tedy vždy hledejte, zda je tam označena i ochrana proti UVA záření. Fyzikální (minerální) filtry, které se používají ve skutečně přírodních opalovacích krémech, obecně fungují nejlépe a odráží nejvíce slunečního záření. Chemické filtry navíc produkují volné radikály, které poškozují buňky. Mohou způsobovat i narušení hormonální rovnováhy.
Pro lepší roztíratelnost výrobci také zmenšují částečky, aby se krémy lépe roztíraly. Z mikro se tak stává nano. Nanočástice jsou již tak malé (menší než 100 nm), že mohou projít kůží a způsobit v těle problémy. Je vhodné se jim vyhýbat.
Běžné krémy jsou také zcela nevhodné pro vodní život, takže když se namazaní koupeme, tak přispíváme k toxicitě vod a moří.
Volte minerální filtry
V přírodních opalovacích prostředcích se pro ochranu před UV zářením používají sloučeniny, které lze získat z minerálů neboli nerostů. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO). Ty nemohou pokožku dráždit ani alergizovat a jsou zcela bezpečné. Fungují na čistě fyzickém principu - na pokožce vytvoří slabou vrstvu, která UV záření odráží.
Co znamená ochranný faktor SPF/LSF?
V první řadě - SPF a LSF znamenají naprosto to samé. SPF je zkratka pro anglické Sun protection factor, kdežto LSF pro německé Lichtschutzfactor. Obojí znamená sluneční ochranný faktor.
SPF udává míru ochrany před slunečním zářením. Zjednodušeně řečeno se jedná o násobek běžné doby, po kterou můžete být na slunci, aniž byste se spálili. Nejběžnější bezpečná doba na slunci pro běžnou pleť je asi 15 minut. Faktor 30 tuto dobu prodlužuje na 30násobek, což znamená 450 minut neboli 7,5 hodiny.
Je třeba však mít na paměti, že například u moře (kde dochází k otírání ručníkem) nebo v horských podmínkách je intenzita vyšší.
Jaký je rozdíl mezi ochrannými faktory?
Mezi ochrannými faktory není překvapivě tak velký rozdíl, jak by se na první pohled mohlo zdát. Experti na působení SPF uvádějí, že SPF 30 blokuje nejvíc 97,4 % UVB záření, zatímco SPF 50 blokuje 98 %. Rozdíl je tedy opravdu velmi malý.
Jaké je procento ochrany před UVB zářením?
- SPF 15 - 93 %
- SPF 30 - 96,7 - 97,4 %
- SPF 50 - 98 %
- SPF 50+ - 98,3 %
Doporučujeme tedy používat ochrané krémy s minimální hodnotou SPF 30 a více. Osoby s velmi citlivou pokožkou by měly volit přípravky s maximální možnou ochranou.
Pozor, velmi vysoké SPF může vytvářet pocit, že na slunci můžeme strávit mnohem více času a budeme dostatečně chráněni. Hodnota SPF však nesouvisí s dobou strávenou na slunci, spíše udává podíl blokovaných slunečních paprsků.
Opalovací krémy jsou účinné jen tehdy, pokud jsou aplikovány v dostatečném množství a často, bez ohledu na hodnotu SPF.
Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB zářením?
UVB záření je odpovědné za spálení kůže, kdežto UVA proniká hlouběji a podílí se na stárnutí pokožky. Obě záření tak mají při delší expozici na pokožku negativní vliv a v nejhorším případě mohou způsobit i rakovinu kůže.
SPF faktor vyjadřuje ochranu proti UVB záření. Pokud je na krabičce uvedeno ještě UVA v kroužku (bez čísla), tak to znamená, že přípravek splňuje normu, která nakazuje, že UVA musí mít faktor alespoň ve výši 1/3 faktoru pro UVB. Vybírejte tedy vždy takové krémy, které buď jasně komunikují i UVA ochranný faktor anebo mají alespoň UVA v kroužku.
Čtete si složení, ale ze všech těch anglických a latinských názvů sloučenin se vám točí hlava? Pořiďte si stejně jako my knihu Tajemství kosmetiky a v přehledném hodnocení více než 2.100 nejpoužívanějších surovin se snadno dozvíte, zda jsou pro vás použité látky příznivé či ne.
Dnes již víme, že tělo absorbuje látky, které na kůži, náš největší orgán, naneseme. A proto jsou všechny produkty 100% přírodního složení a mají velmi přísnou certifikaci EcoCert, která zaručuje suroviny v BIO kvalitě, je světovým standardem a pro vás garancí nejvyšší kvality.
Co přesně znamená certifikace EcoCert? Přísně hlídá kvalitu surovin, jejich původ a čistotu. Znamená to, že:
- minimálně 20 % surovin musí být v BIO kvalitě (po odečtení vody, které všechny kosmetické produkty obsahují vysoké množství - v parametrech vpravo uvádíme podíl bez odečtení vody, tzn. z celkového objemu, takže číslo může být i nižší než 20 %),
- základní suroviny nesmí být obsahovat těžké kovy, chlorovodíky, pesticidy, dioxiny, geneticky modifikované látky (GMO), dusičnany,
- minimálně 95 % surovin musí být přírodního původu,
- minimálně 95 % rostlinných složek musí být v BIO kvalitě,
- nejsou použity parabeny, syntetická barviva a konzervanty, umělé parfémy, antioxidanty, ropné deriváty a oleje, tuky či silikon,
- společnost čistí své emise, nakládá zodpovědně s odpady a nesmí používat agresivní chemické čističe,
- žádné produkty nebyly testované na zvířatech,
- i balení nesmí obsahovat toxiny a musí být recyklovatelné (například je zakázané PVC či polystyren).
Jak to celé s Eco Cosmetics vlastně začalo a proč nás tahle biokosmetika tak zaujala
Dieter Sorge, zakladatel Eco Cosmetics - to je ten, který si dělá starosti o naše zdraví (a zdraví planety) a umožňuje nám o něj pečovat pomocí svojí kosmetiky. Jmenuje se příznačně, myslíme si... (Ano, v němčině znamená die Sorge starost nebo péči).
A jak to celé začalo? Dieter pochází jižního Německa, z Karlsruhe - místa obklopeného legendárním Schwarzwaldem (Černým lesem). Jeho láska k horolezectví, přírodě a poznávání věcí do hloubky způsobila, že se Dieter s přírodou seznamoval jak na skalách, tak ve vzduchu jako pilot, až se nakonec vrátil zpět na zem a začal se více věnovat tomu, co ho fascinovalo - rostlinám a bylinkám. Zamiloval se ještě více do ticha lesů a uvědomil si, že síla přírody je to, co my lidé potřebujeme nejvíce.
Dělejte to, co milujete, říká se - Dieter se stal terapeutem s vizí, že skrze přírodu a její dary bude pomáhat lidem. Uvědomil si však, že jako terapeut má omezený záběr - a v tom přišla nabídka na spolupráci v nově založené firmě zaměřené na biokosmetiku. Odsud už to byl jen krůček k založení vlastní firmy. Firmy, která bude vyrábět nejjemnější kosmetiku pro alergiky a všechny s opravdu citlivou pokožkou.
Stalo se tak v roce 1993 - nejprve to byly pouze oleje, od roku 2004 první kosmetická řada. A Dieter se rozhodl jít cestou opravdu 100% čistoty. Proto jsou produkty Eco Cosmetics zcela a úplně přírodní, bez umělých konzervantů, barviv a vůní a jakékoli jiné syntetiky. Unikátní věcí také je, že podíl BIO surovin z rostlinných složek je z 95-100 % v BIO kvalitě, což u jiné značky v této cenové kategorii nenajdete.
Zároveň jí to pohodlně zaručuje splnění velmi přísných požadavků mezinárodní certifikace EcoCert. Eco Cosmetics byla první značkou na trhu, která získala certifikaci celé kosmetické řady. Samozřejmě také neobsahuje žádné živočišné suroviny ani není testována na zvířatech, jak dokládá certifikace The Vegan Society.
Láska k čisté biokosmetice a opravdová touha po správném postupu z Eco Cosmetics přímo čiší. Používají dokonce i suroviny z unikátního biodynamického zemědělství, certifikované Demeter. Rostlinné oleje (olivový, slunečnicový a sezamový) a řadu čistých éterických - pomeranč, citron, klementinku, mandarinku, anýz, bergamot a mnohé další.
Všechny přípravky jsou zároveň vyprodukovány CO2 neutrálně díky offsetovému programu sázení nových stromů ve spolupráci s organizací Prima Klima e.V.
Obalový materiál je také eticky produkovaný - v Portugalsku, Německu a Francii.
Neexistuje mnoho značek s takto kvalitním složením ve stejné cenové hladině. Eco Cosmetics, troufáme si říci, vysoce převažuje na straně výkon vůči ceně. Myšlenkou firmy totiž také je, aby tato kosmetika nebyla dostupná jen pro vyvolené - ale aby BIO a EKO mohlo používat maximum lidí a tím přispívali (nejen) k zlepšování životního prostředí.
Obsahují produkty Eco Cosmetics palmový olej? Ne.
Přímo od výrobce máme písemné potvrzení, že se v jejich produktech nenalézá žádný palmový olej ani jeho deriváty. Suroviny jsou voleny tak, aby se obešly zcela bez PO. To je i ve světě vysoce kvalitní přírodní biokosmetiky stále ještě velmi vzácný úkaz, neboť toho není vůbec snadné dosáhnout. Některé suroviny totiž mohou být vyrobeny z různých olejů a dodavatelé surovin obvykle nejsou schopní poskytnout 100% garanci, že se deriváty PO nemohou v ingrediencích vyskytovat. I proto je nám značka Eco Cosmetics tak sympatická - jsou opravdu důslední.